ריבית דריבית נוצרת כאשר אותה התשואה שהרווחנו בשנה הראשונה חוזרת להיות מושקעת בקרן וממשיכה לייצר לנו תשואה בשנים הבאות. כלומר, תשואה של 7% כל שנה במשך 10 שנים בחישוב של כפל פשוט אמורה להניב תשואה של 70% בלבד, אך אפקט הריבית דריבית גורם לכך שבפועל התשואה תהיה גבוהה מ 100% כלומר הכפלה של ההשקעה הראשונית. המשק בישראל וברוב העולם נמצא בסביבת ריבית 0 כבר שנים רבות, הריביות בפקדון בבנק לרוב נמוכות מ 1% בשנה. מי שירצה להכפיל את כספו בריבית של 1% יצטרך להמתין 72 שנים.

הדוגמה הזאת ממחישה לנו דבר חשוב: התשואה שאנחנו משיגים על חסכונותינו חשובה לא פחות מההכנסה החודשית שלנו או החיסכון החודשי שאנחנו מצליחים לשמר. מי שמצליח להשיג תשואה גבוהה יותר, ידו תהיה על העליונה.

הכוח של ריבית דריבית הוא עצום, ולא צריך להיות איינשטיין כדי להבין זאת. מי שמבין את הכוח הזה יכול לשפר את מצבו הכלכלי בצורה משמעותית גם אם הכנסתו לא גבוהה או שאינה גדלה בקצב שמספק אותו. זה נכון במיוחד לגבי אנשים צעירים שלפניהם עוד שנים רבות של חיסכון.

ההכנסה לאחר 30 שנים מבוססת על תשואה של 10% לשנה בהפקדה חד פעמית של 100,000 ₪ (מנוכה אינפלציה)

מחשבון ריבית דה ריבית – מומלץ לשחק עם הסימולטור.

https://bit.ly/39Z7LPm

חוק 72 – חישוב מחיר למספר השנים שיקח להכפיל את הכסף

חוק 72 אומר את הדבר הבא :

מחלקים את המספר 72 לתשואה השנתית (שעובדת במנגנון ריבית דה ריבית) התוצאה היא מספר השנים שהכסף יוכפל:

תשואהמספר השנים שהכסף יוכפלמסלול השקעה
7%10.2מסלול א
10%7.3מסלול ב
14%5.14מסלול ג
18%4מסלול ד

לסיכום

חשוב מאד שההשקעה הנבחרת תכלול את אפקט ריבית דה ריבית בגלל המשמעות הגדולה שלה ומצד שני זה מחייב השקעה ארוכת טווח כדי לנצל את האפקט במלוא עוצמתו.

בכל השוואה להשקעה חליפית ארוכת טווח כמו נדלן (דירה) , בתשואות של 7% ומעלה מסלול ההשקעה שפועל בריבית דה ריבית מנצח את הנדלן ללא עוררין.

לדוגמא בתשואה  של 10% למשך 21 שנים – 500,000 ₪ יהפכו ל 3.7 מיליון ₪.

לפוסט הזה יש תגובה אחת

כתיבת תגובה